خاک محیطی طبیعی است جهت حفظ و رشد نباتات که نتیجه اثرات عوامل محیطی نظیر اقلیم (اثر درجه حرارت و رطوبت)، ماکرو و میکرو ارگانیزم­ها و توپوگرافی در طول زمان بر روی مواد معدنی ناپیوسته قشر سطحی پوسته زمین است. بدین سبب خاک از لحاظ بسیاری از خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی با موادی که از آن ناشی می­شود متفاوت است (محمودی و حکیمیان، 1379).

از دیدگاه فیزیکی، خاک یک سیستم سه قسمتی شامل فازهای جامد، مایع و گاز است. فاز جامد خاک مجموعه بسیار پیچیده­ای از مواد آلی و معدنی می­باشد که ترتیب قرار گرفتن این ذرات، کمیت و کیفیت آن­ها، خصوصیاتی از قبیل تخلخل، ساختمان، و وزن مخصوص ظاهری را تعیین می­کند (شهیدی و احمدی­مقدم، 1384). شاخص­های فیزیک خاک مانند چگالی ظاهری، را می­توان به­عنوان معیار حرکت آب خاک، تخلخل، و کارپذیری خاک استفاده کرد. بطوریکه ظرفیت نگهداری آب در خاک را می­توان برای استنباط فراهم بودن و ذخیره آب به­کار برد.

محمدباقر لک، وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی

 

مقالات مرتبط:

مجله الکترونیکی مکانیزاسیون کشاورزی

کارپذیری خاک، شاخصی اصلی در تعیین کارآمدی مکانیزاسیون کشاورزی

خاکورزی حفاظتی، کشاورزی پایدار

عملكرد كششي در تراكتور

زراعت با تردد کنترل شده

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi