دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان طی اطلاعیه ای به نقد نام "مهندسی مکانیک بیوسیستم" پرداخته است که در ادامه به استحضار می رسد:

از سال تحصیلی ۱۳۹۳ نام رشته مهندسی کشاورزی با گرایش مکانیک ماشین آلات کشاورزی به مهندسی مکانیک بیوسیستم تغییر داده شده و تحت نام جدید در سه مقطع تحصیلی در  دانشکده های کشاورزی برای آن دانشجو پذیرش شده است .در این خصوص موارد زیر قابل توجه است:

    این تغییر عنوان و استفاده از نام مهندسی مکانیک، ارائه این رشته و تحصیل دانشجویان و صدور مدرک تحصیلی تحت این عنوان در خارج از دانشکده های مهندسی مکانیک و یا دانشکده های فنی مهندسی کشور فاقد وجاهت است.
    این تغییر عنوان باعث ابهام و اشتباه برخی دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی خواهد شد که به نظر می رسد تعمدا تغییر دهندگان این عنوان رشته به دنبال آن بوده اند، به خصوص در دفترچه کنکور سراسری نیز این رشته بلافاصله بعد از رشته مهندسی مکانیک آمده است. بدیهی است که تغییر عنوان رشته برای جذاب کردن آن نباید با اصل صداقت و شفافیت منافات داشته باشد.
    با یک جستجو مشخص می شود که رشته ای تحت عنوان "مهندسی مکانیک بیوسیستم" یا    Mechanical Engineering of Biosystem  در هیچ دانشگاهی خارج از ایران وجود ندارد. آنچه در سایر دانشگاههای دنیا دیده می شود Agricultural Machinery و یا  Biosystems Engineering با زیرمجموعه های Agricultural Machinery ، Irrigation ، Biofuel یا Biomass   و Food safety  و نظایر آن است و به هیچ وجه واژه مهندسی مکانیک در آن دیده نمی شود.
     زیر مجموعه های رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در دانشکده های کشاورزی "طراحی", "انرژی های تجدید پذیر",  "فناوری پس از برداشت" ذکر شده است. لازم به توضیح نیست که به عنوان مثال مبحث تبدیل انرژی از جمله انرژی های تجدید پذیر خورشیدی، باد، آب و امواج و... همانقدر در دانشکده های کشاورزی قابل طرح است که برای مثال مباحث مربوط به علوم دام در دانشکده های فنی و یا مکانیک. مرور عناوین دروس پیشنهادی مهندسی مکانیک بیوسیستم نشان ميدهد که قریب به اتفاق دروس مربوط به مهندسی مکانیک است که در اینصورت این رشته بايد در دانشکده های فنی یا مکانیک ارائه شود و دانشکده های کشاورزی با بسیاری از این عناوین بیگانه اند.
     دست اندر کاران رشته ماشین آلات کشاورزی که رشته ای مهم و مورد نیاز کشور است باید توجه نمایند که راه حل مشکلات این رشته و ارتقاء آن، استفاده نابجا از اعتبار عنوان مهندسی مکانیک نیست و صدور مدرک با این عنوان در دانشکده های کشاورزی مورد اعتراض دانشکده های فنی و مکانیک است و مصداق بارز استفاده نادرست از اعتبار رشته های دیگر (مهندسی مکانیک) به حساب مي آید.
     پیشنهاد مشخص برای حل مسئله، حذف واژه مکانیک از عنوان رشته و مانند سایر دانشگاههای دنیا استفاده از عنوان"مهندسی ماشین های کشاورزی" و یا عنوان جذاب تر "مهندسی بیوسیستم" است.

منبع: دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان

 

اخبار مرتبط:

بازنگری هایی که اعمال نشد

کارآفرینی در کشاورزی: چالشها و راهکارها

 

نظرات   

 
+1 #5 ادمین 1396-10-05 07:57
نقل کردن محمد212212:
سلام،
شخص محترمی که از رشته بدرد نخور مهندسی مکانیک بیوسیستم تعریف می کنی، شما مدیون تمام افرادی هستی که پا تو این رشته میذارن و همشون در اینده بیکارن و افسرده.
از تموم هموطنان عزیزم خواهش دارم که به هیچ وجه سمت این رشته نیایید
و این هایی که از اینطور رشته ها بیکار و افتضا تعریف می کنن خودشون استادن و دنبال دانشجو هستند
فکرشو بکنید اگه دانشجو نباشه استادا و باتجربه ها این رشته خودشون بیکار میشن
مزخرف ترین رشته هست و هم سخته هم بلا استفاده
من دکتری شو دارم می خونم و هیچ امیدی ندارم
خیلیم تو این رشته قوی و معدل بالا و عملی همه چیشم بلدم ولی بلااستفاده هستشپاسخ:
سلام
ضمن سپاس از شما که به دنبال روشنگری هستید، لطفا نگاه خود را فراتر از این ببرید.
البته اعلام نظر با مشخصات واقعی شما می توانست این امکان را بدهد که مذاکره شود.
اگر مایل بودید رزومه خود را هم می توانید برای ما ارسال کنید.
موفق باشید
نقل قول
 
 
0 #4 محمد212212 1396-10-01 06:58
سلام،
شخص محترمی که از رشته بدرد نخور مهندسی مکانیک بیوسیستم تعریف می کنی، شما مدیون تمام افرادی هستی که پا تو این رشته میذارن و همشون در اینده بیکارن و افسرده.
از تموم هموطنان عزیزم خواهش دارم که به هیچ وجه سمت این رشته نیایید
و این هایی که از اینطور رشته ها بیکار و افتضا تعریف می کنن خودشون استادن و دنبال دانشجو هستند
فکرشو بکنید اگه دانشجو نباشه استادا و باتجربه ها این رشته خودشون بیکار میشن
مزخرف ترین رشته هست و هم سخته هم بلا استفاده
من دکتری شو دارم می خونم و هیچ امیدی ندارم
خیلیم تو این رشته قوی و معدل بالا و عملی همه چیشم بلدم ولی بلااستفاده هستش
نقل قول
 
 
+1 #3 آموده 1393-06-24 10:16
... ادامه
یا برای افزایش توان کششی تراکتورهای مسی فرگوسن 285 طرح داده بودند که طول ویل بیس را افزایش دهند.
یا حتی در شرکتهای دیگری گاوآهن طراحی شده بود (در یکی از شرکتهای استان خراسان) و در نمایشگاه بین المللی مسئول فنی شرکت مذبور اعلام میکرد که یکی از نقایص گاوآهن ها را که ضعف شاسی آنها و شکستن مداوم پیچهای اتصال را توانسته اند رفع نمایند غافل از اینکه آن پیچها برشی هستن برای جلوگیری از صدمات بیشتر حین کار.
به نظر بنده رشته مکانیک بیوسیستم اولا نباید هویت خود را از دست داده و به سمت مکانیک جامدات، سیالات یا هر رشته دیگری حرکت کند و ثانیا باید شرایطی بوجود آورد که مدیران بخشهای مختلف اطلاعات و تصورات واقعی از رشته داشته باشند تا بتوانند از فارغ التحصیلان این رشته بسیار مهم نیز استفاده نمایند.
این عدم شناخت حتی در دانشکده کشاورزی نیز وجود دارد به طوری که در اغلب طرحهای صنعتی-کشاورزی-غ ذایی ارائه شده، برای طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و نگهداری ماشین آلات بجای مهندسین مکانیک بیو سیستم، مهندسین مکانیک جامدات پیشنهاد می شود.
موفق باشید
نقل قول
 
 
+1 #2 آموده 1393-06-24 10:07
رشته مهندسی مکانیک بیو سیستم یا همان مهندسی مکانیک ماشینهای کشاورزی قبلی تفاوتهایی با شاخه های مختلف رشته مکانیک در دانشکده فنی دارد و به نظر بنده حضور این رشته در دانشکده کشاورزی یکی از نقاط قوت آن است. فکر میکنم برای درک بهتر این تفاوتها، تجربه خود بنده کاملا گویا باشد.
سال 79 اینجانب بازدیدی از یکی از بخشهای مجتمع تراکتورسازی داشتم که در حال تحقیق، طراحی و ساخت خط تولید آرد بود. یکی از ماشین آلات مورد نیاز، یک جدا کننده یا اصطلاحا الک 8 طبقه بود. نمونه آلمانی الک دارای سوراخهایی به شکل بیضی بود ولی نمونه طراحی و ساخته شده در این شرکت توسط گروه طراح که همگی از بهترین فارغ التحصیلان رشته مکانیک جامدات بودند دارای سوراخهای دایره ای بود. مدیر بخش بسیار مفتخر بود که توانسته اند کار طراحی و ساخت الک را بر خلاف تصور مدیران شرکت آلمانی به نحو احسن انجام دهند. غافل از اینکه همین تفاوت مورد نظر به دلیل عدم آگاهی فارغ التحصیلان رشته مکانیک جامدات با مواد کشاورزی باعث عدم کیفیت مناسب آرد در خط تولید بود ولی متاسفانه تراکتورسازان دلیل را در جای دیگر می جستند.
نقل قول
 
 
+3 #1 masoud 1393-06-24 07:53
راه حل بهتر از نظر من تغییر مکان این رشته از دانشکده کشاورزی به دانشکده فنی است. یعنی رشته ما اندازه رشته مهندسی معدن هم نیست که خیلیامون ازش قبول میتونستیم بشیم و نرفتیم؟؟!!
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi