معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت : توسعه کشاورزی گلخانه ای و صادرات پایدار در جهت بهبود تراز بازرگانی در اولویت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدعلی طهماسبی در حاشیه نمایشگاه تجارت سبز ایران گفت : توسعه کشت گلخانه ای در مسیر اقتصاد مقاومتی ادامه دارد و در حال حاضر ده هزار هکتار است که تلاش می کنیم در افق سند چشم انداز بیست ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران (1404) به 48 تا 50 هزار هکتار برسد .
وی افزود : توسعه کشاورزی گلخانه ای علاوه بر مدیریت بهبود منابع آب و صرفه جویی و همچنین افزایش راندمان تولید باعث افزایش توانمندی در کنترل شرایط کشت می شود و ظرفیت طرفهای عرضه محصولات مانند صیفی ، سبزی ، گل و گیاهان زینتی و دیگر محصولات پایدار می شود که در پایداری تجارت و بازرگانی و صادرات هم موثر است.
طهماسبی گفت : این شرایط باعث خواهد شد که در صادرات به بازارهای هدف در اطراف کشور و همچنین روسیه حضور پایداری داشته باشیم البته باید ظرفیت های حمل و نقل جاده ای ، دریایی و هوایی فراهم باشد که اقداماتی در دست انجام است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: هنوز زیرساخت های بازرگانی خارجی در حوزه کشاورزی توسعه یافتگی لازم را ندارد و به پایانه های تخصصی نیاز است که در محلات ، دزفول و مازندران ساخته شده است و در تهران هم پایانه بزرگی در دست ساخت داریم .
وی افزود : گل ها و گیاهان زینتی در بازار روسیه از لحاظ قیمت ، قدرت رقابت پذیری دارد و حمل و نقل هوایی هم فراهم است و اگر کریدور و راهگذر سبز اجرایی شود بسیار کمک خواهد کرد.
طهماسبی گفت : راندمان آبیاری در کشت گلخانه ای به 9 تا 10 برابر می رسد و میزان تولید هم به شدت افزایش می یابد و برای نمونه تولید خیار در واحد سطح فضای گلخانه ای حدود 10 برابر همان میزان تولید در زمین های کشاورزی است و همچنین 12 برابرمصرف آب را کاهش می دهد. و تولید گوجه فرهنگی گاهی تا دهها برابر افزایش می یابد.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

 

مطالب مرتبط:

واگذاری 14 مجتمع گلخانه ای در دولت یازدهم به سرمایه گذاران بخش خصوصی

اختصاص اعتبار برای احداث گلخانه

تدوین لایحه انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها

نسل نوین کشاورزی در راه است

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi