گردآوری: محمدباقر لک، وبسایت مکانیزاسیون کشاورزی، آرشیو 1385

 

 

كشت متوالي يك محصول (مخصوصاً محصولات رديفي يا سبزي‌ها) در يك زمين، موجب كاهش حاصلخيزي، تشديد مشكلات ناشي از علف‌هاي هرز، آفات و بیماری‌ها شده كه در نتيجۀ آن عملکرد محصول کاهش یافته، هزينۀ توليد افزايش می‌یابد و احتمال سودآوری کشت کم می‌شود. برای جلوگیری از بروز موارد مذکور، تناوب زراعی پیشنهاد می‌گردد.

تناوب زراعی عبارت است از کشت گیاهان متنوع در زمین در طی سال‌های زراعی متوالی به‌طوری که بین دور بار کشت یک محصول وقفه ایجاد شود.

 

 

تناوب زراعی براي گیاهان زراعي و سبزي‌ها يكي از مهمترين روش‌های حفظ حاصلخيزي زمين مي‌باشدکه در مدیریت کشت، نسبت به استفاده از ماشين‌های كشاورزي و كودهاي شيميايی، در اولویت است.

در تناوب زراعی اهداف زیر دنبال می‌شوند:

  • افزايش حاصلخيزي خاك
  • بهبود ساختمان خاك
  • كاهش مشكلات علف‌هاي هرز
  • كاهش مشكل بیماری‌ها

با توجه به شرايط خاص زمين، باید گیاهانی در تناوب قرار گیرند كه با شرايط اقلیمی سازگار باشند. علاوه بر این، در انتخاب ترتیب کشت باید به تأثیر احتمالی کشت به کشت بعدی توجه ویژه داشت. در عین حال که فاصله زمانی بین دو کشت یکسان در تناوب نیز باید مد نظر قرار گیرد.

 

مطالب مرتبط

مدیریت موضعی نهاده ها

ارتقای بهره وری راهبرد اصلی مدیریت بخش کشاورزی

طراحی مدل پویای تصمیم‌گیری تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی کشور در جهت مدیریت منابع تولید

وضعیت امنیت غذایی

خاک ورزی حفاظتی

بهره وری از منابع آب، خاک و عوامل تولید

کارپذیری خاک

ارتقای بهره وری راهبرد اصلی مدیریت بخش کشاورزی

بهره وری کشاورزی در استان همدان

 

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi